Pregnancy and Prenatal Vitamins


Snad nikdo z vás nebude pohoršen tím, že teď do svých článků vmísím také několik témat týkajících se mého překrásného těhotenství. Moc ráda sepíšu své pocity a zážitky z prvního a aktuálně druhého trimestru nejen pro nastávající maminky, ale také pro všechny ostatní, které by tyto informace mohli zajímat. V dnešním článku se s vámi chci podělit o vhodné doplňky stravy, které přispívají ke zdravému vývoji miminka, a také vašemu fyzickému i psychickému zdraví.

Kyselina listová

Tento vitamín je podle mě nejzásadnějším vitamínem podporující správný vývoj plodu. Doporučuje se brát také při plánovaném rodičovství ještě před otěhotněním. Právě před početím a během prvního trimestru těhotenství snižuje riziko vrozených vad, zejména defektů mozku a míchy.
Kyselinu listovou seženete v jakékoliv lékárně v 400 nebo 800µg tobolkách. Tento vitamín je obsažený také v listové zelenině, v chřestu, brokolici, ve fazolích nebo například v droždí.

Hořčík

Přidat o něco více hořčíku do svého jídelníčku mi poradila zkušená lékárnice a jsem jí za to moc vděčná! Pokud vás trápí bolesti zad, křeče v nohách a velká únava, určitě si nechte vypočítat správnou dávku hořčíku pro svou váhu a výšku.

Železo

Podobně jako hořčík, i železo podporuje přísun energie do našeho těla. Zároveň by měl pomoct zabránit předčasnému porodu, v nejhorším případě také potratu. Železo je přirozeně obsažené v listech špenátu nebo například ve fazolích.


Vitamín D, vápník

Oba tyto vitamíny přispívají ke správnému vývoji kostí a zoubků. Během těhotenství by měla žena užívat více vápníku než jindy, jelikož si miminko automaticky ubírá ze zásob své maminky, kterou mohou následně trápit potíže s chrupem. Dopřejte si proto kvalitní sýry, jogurty, sezamová semínka a domácí vejce.
Má maminka mi v lékárně pořídila Caltrate Plus, který si ale šetřím na období kojení, kdy vápník v těle rapidně ubývá.


Doteď jsem z doplňků stravy užívala jen kyselinu listovou a hořčík, ale právě jsem začala užívat "multivitamín" GS Mamavit, který obsahuje hned několik těhotenství prospěšných složek. Je jen na vás, jak si sestavíte svůj jídelníček a jestli budete spoléhat pouze na pestrou stravu. Určitě se o tomto tématu zmiňte před svým gynekologem nebo obvodním lékařem, kteří vám na požádání podají více informací.


Důležité je zmínit, že během prvního trimestru těhotenství není vhodné přehlcovat tělo zbytečnými léky, potažmo doplňky stravy. Během tohoto období jsem brala jen již zmiňovanou kyselinu listovou (400 µ) a své léky na hypotyreózu. Čímž se dostávám k dalšímu důležitému bodu, a tím jsou léky, které užíváte pravidelně během svého života. Je důležité hned při potvrzení těhotenství a určení jeho stádia informovat také ostatní lékaře, u nichž jste v evidenci.
U mě je to například endokrinoložka, jelikož se léčím se sníženou funkcí štítné žlázy, což je onemocnění, které vás neohrožuje na životě, ale během těhotenství je nutné chodit na pravidelné odběry krve a nadále brát své léky. Nepodceňujte pravidelné prohlídky a řiďte se radami svých lékařů. Nejčastěji si ale vaše tělo samo řekne, co je právě potřeba. Ten malý človíček ve vás je moudřejší, než se podle prvních snímků z ultrazvuku může zdát a přirozený mateřský pud vás navede tím správným směrem.

Všem nastávajícím maminkám přeji překrásné těhotenství a i vám všem ostatním přeji krásný den.


You May Also Like

0 komentářů